DOÇ. DR. İLKE BAHÇECİ ŞİMŞEK ANASAYFA HASTALIKLAR HAKKIMIZDA İLETİŞİM

Gözlerimiz ve göz çevremiz yaş ve çevresel etkilere bağlı değişmektedir, özellikle güneşe daha fazla maruz kalınması bu değişimi hızlandırabilmektedir. Bu değişiklikler ciltte elastisite kaybı, sarkma, lekelenmeler ve göz çevresi yağ doku değişiklikleridir. Üst göz kapaklarında cilt fazlalığı olabilir bu da kişinin daha yaşlı ve yorgun görünümüne sebep olabilir. Üst kapak blefaroplasti ameliyatları ile fazlalık cilt bazen de yağ dokusu çıkarılmakta. Bu ameliyatlarla kapak düşüklüğü yada kaş kaldırma ameliyatları kombine edilebilir.

Üst göz kapaklarında fazlalık cilt dokusu üst görme alanını kapatabilir, bu ameliyatlardan sonra fonksiyonel görme azlığına yol açan bu durum da düzeltilmiş olur. Yani bu ameliyatlarda amaç hem kozmetik hem de fonksiyoneldir.

Bu konuda Dr. İlke Bahçeci Şimşek’in yazısına ulaşmak için tıklayınız.

Üst kapak blefaroplasti ameliyatı teknikleri

Genellikle lokal anestezi yani bölgesel olarak uyuşturularak yaplan bir ameliyattır. İşlemden heyecan duyan hastalara sedasyonla rahatlatıcı ilaçlar verilerek de bu ameliyat gerçekleştirilebilir.

Ameliyatın ilk aşaması kapak cilt fazlalığının değerlendirildiği çizimlerin yapılmasıdır. Ardından kapak altında kalan üst kapak kıvrımından kesi yapılır, cilt fazlalığı çıkarılır. Buruna yakın bölgede bulunan yağ dokusu dışında diğer kısımlarda yağ dokusu genellikle korunur. Cilt iz kalmayacak şekilde dikişle kapatılır, üzerine bantlar yapıştırılır. Göz genellikle kapatılmaz ve morluk-şişliklerin daha az olması için hastalara buz uygulamaları önerilir.

Bu ameliyatla üst kapak/kaş bölgesine dolgu yada yağ enjensiyonları kombine edilebilir. Üst kapak düşüklüğü (pitosis) olan hastalara kapak düşüklüğü ameliyatı, kaş düşüklüğü olanlara kaş kaldırma işlemleri, alt göz kapağı blefaroplasti ameliyatları da aynı seansta uygulanabilir.

Morluk ve şişliklerin düzelmesi 7-10 gün arasındadır, dikişler genellikle 5 yada 6. günde alınır. Ameliyat sonrası genellikle olmaz, kişi normal aktivitesine bir haftada dönebilir.

İki göz üst kapak blefaroplasti ameliyatı öncesi ve bir ay sonrası.

İki göz üst göz kapağı blefaroplasti ameliyatı öncesi ve 10 gün sonrası. 10 gün sonrasında ciltte kapak kıvrımı kesisi belli belirsiz izlenmekte.

Daha ayrıntılı bilgilendirme için Op. Dr. İlke Bahçeci Şimşek ile bağlantı kurabilirsiniz.

Bugün arayıp randevu
alabilirsiniz!


444 70 00
0 (533) 611 44 87

 
Ulaşım

Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi
Balmumcu, Şakir Kesebir Caddesi
Gazi Umur Paşa Sokak No:28
34349, Beşiktaş/İSTANBUL