DOÇ. DR. İLKE BAHÇECİ ŞİMŞEK ANASAYFA HASTALIKLAR HAKKIMIZDA İLETİŞİM

ARPACIK (Hordeolum)

Göz kapağı kenarındaki yağ bezlerinin akut iltihabıdır. Kapakta şişlik, kızarıklık ve hassasiyet yapar. Tedavisinde göz kapağına sıcak kompres, antibiyotikli ve kortizonlu göz damla veya pomadları kullanılır. Apse gelişirse boşaltılır.

ŞALAZYON (İç Arpacık)

Göz kapağı kenarına açılan yağ bezlerinin uç kısmının tıkanması sonucunda, içerik kapakta birikir. Önce arpacığa benzer akut iltihaplanma, arkasından da kistleşme oluşur. Ağrısızdır. İleri derecede büyük olanlar astigmata neden olabilir ve görmeyi etkileyebilirler. Nadiren göz kapağı kanserleri ile karıştırılabilirler.

Tedavisinde arpacıkta olduğu gibi göz kapağına sıcak kompres, antibiyotikli ve kortizonlu göz damla veya pomadları kullanılır. Kist bazen bu tedavi ile kaybolabileceği gibi, cerrahi bir müdahaleyle de boşaltılması gerekebilir.

BLEFARİT

Göz kapağı kirpik dibi iltihabıdır, sık görülür. Stafilokoksik ve seboreik olmak üzere iki tipi vardır. Kapak kenarında kızarıklık, kaşıntı, deride pullanma, kirpiklerde dökülme gibi belirtiler gösterir. Uzun süreli olduğunda gözyaşı yağ tabakasının etkilenmesi gözyaşınınbuharlaşma hızını artırarak gözde kızarıklık, yanma, yabancı cisim hissi gibi göz kuruluğu belirtileri ortaya çıkar. Blefarit tedavisinde kapak kenarının temizliği önemlidir. Antibiyotikli ve kortizonlu göz damlası veya pomadları kullanılır. Göz kuruluğu belirtileri oraya çıkmışsa, buna yönelik tedavi de yapılır.

Daha ayrıntılı bilgilendirme için Op. Dr. İlke Bahçeci Şimşek ile bağlantı kurabilirsiniz.

Bugün arayıp randevu
alabilirsiniz!


444 70 00
0 (533) 611 44 87

 
Ulaşım

Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi
Balmumcu, Şakir Kesebir Caddesi
Gazi Umur Paşa Sokak No:28
34349, Beşiktaş/İSTANBUL