DOÇ. DR. İLKE BAHÇECİ ŞİMŞEK ANASAYFA HASTALIKLAR HAKKIMIZDA İLETİŞİM

Göz yaşı normalde üst ve alt kapaklarının köşelerinde punktum denilen deliklerden nasolakrimal kanal aracılığı ile buruna açılır. Göz yaşı kanalı tıkanıklığında sistemden normal geçişi bozulur ve göz de sulanma, çapaklanma olur.

Göz yaşı kanalı tıkanıklığı nedeni nedir?

Çocuklarda göz yaşı kanalı tıkanıklığının en sık görülen nedeni göz yaşı kanalının buruna birleşim yerindeki zarın (Hasner valv) açılmamış olmasıdır. Diğer sebepler:

Yeni doğanların %70 gibi yüksek bir oranda bu tıkanıklık olabilir. Tıkalı olan bebeklerin azında bu durum devam eder, Yaklaşık %90 hastada 1 yaşına kadar kendiliğinden düzelmektedir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığına ait semptomlar tek ya da her iki gözde görülebilmektedir. İki gözde tıkanıklığı olan bebeklerde kendiliğinden açılma oranının daha az olduğu bazı çalışmalarda gösterilmiş.

Göz yaşı kanalı tıkanıklığında şikayetler nedir?

Göz yaşı kanalı tıkalı olan bebeklerde gözde sulanma, sarı yeşil renkli akıntı, kapakların birbirine yapışması görülebilir. Ciddi olgularda dakriosistit denilen ciddi göz yaşı kanalı enfeksiyonu olabilir. Zaman zaman şikayetler azalıp artabilir. Çocuk nezle olduğunda yada dışarıda soğuk ve rüzgara maruziyet şikayetleri arttırabilir.

Göz yaşı kanalı buruna açıldığından burun mukozasında nezleye bağlı ödem şikayetlerin artmasına neden olur.

Göz yaşı kanalı tıkanıklığı tanısı nasıl koyulur?

Doğduğundan beri sulanma ve çapaklanma olması tanıyı büyük oranda koydurmaktadır. Bebeklerde sulanmanın başka bir nedeni olabilen konjenital glokom açısından da mutlaka bebekler değerlendirilmelidir.

Göz yaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi nedir?

Yüksek oranda kendiliğinden düzelebilen bir durumdur. Sulanma sürekli ise; göz yaşı kanalı üzerinden masaj, antibiyotikli damla kullanılır. Düzelme olmayan vakalarda göz yaşı kanalına probing, balonla dilatasyon, silikon ile entübasyon yapılır.

Probing işlemi eğer gözde ciddi enfeksiyonlar olmuyorsa 1 yaşa kadar beklenebilir. Fakat tekrarlayan enfeksiyon atakları oluyorsa daha erken aylarda probing işlemi yapılmalıdır.

Alltaki resimde ciddi enfeksiyonları olan hastamız:

Göz yaşı kanalının içinde buruna doğru ince bir prob geçirilerek kanalın açılması ve genişletilmesi sağlanır. Bu işlemin başarı oranı yüksektir; yaklaşık %85 oranında başarı sağlanır. İlerleyen yaşta probing işleminin başarı oaranı düşmektedir, bu nedenle erken müdahele önemlidir.

Başarı sağlanamayan vakalarda silikon entübasyon, onunla da başarı sağlanmazsa dakriosistorinostomi (DSR) ameliyatı gerekir.

Alttaki resimde probing işlemini izliyoruz:

Daha ayrıntılı bilgilendirme için Op. Dr. İlke Bahçeci Şimşek ile bağlantı kurabilirsiniz.

Bugün arayıp randevu
alabilirsiniz!


444 70 00
0 (533) 611 44 87

 
Ulaşım

Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi
Balmumcu, Şakir Kesebir Caddesi
Gazi Umur Paşa Sokak No:28
34349, Beşiktaş/İSTANBUL