Loading...
Loading...
Loading...
WhatsApp

Klinik İşlemler

SULANMA & GÖZ YAŞI KANALI TIKANIKLIKLARI

Gözde sulanma göz yaşının fazlalığı ya da göz yaşının atılmasıyla ilgili olabilmektedir. Göz yaşı, göz küresi yüzeyini ve korneayı kaplar. Göz yaşı tabakasıyla ilgili problemlerde bulanık görme, irritasyon ve sulanma, çapaklanma sorunu yaşarız.

Sulanma ya da epifora şikayeti olan hastalarda göz yaşı üretimiyle ilgili yada göz yaşı atılımıyla ilgili problem olabilir; kuru göz, blefarit, kapakta içe yada dışa dönüklük (entropion, ektropion), göz yaşı kanalı (nasolakrimal kanal) tıkanıklığı bu sorunlar içinde sayılabilir

Göz yaşının atlımasıyla ilgili en sık gördüğümüz rahatsızlık göz yaşı kanlının tıkanıklığıdır. Sonradan gelişebilir yada doğumsal bebeklikten itibaren olabilir. Doğuştan olmayan gözyaşı kanalı tıkanıklığının çoğunlukla sebebi belli değildir. Tıkanıklığın yeri, gözyaşı kesesi ile kanalın birleşim yerindedir. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Nadiren bu bölgenin yaralanma veya tümörleri de gözyaşı kanalında tıkanıklığa neden olabilirler. Belirtiler önce zaman zaman sulanma ile başlar; daha sonra sulanma sürekli olur ve birlikte çapaklanma görülür. Dakriosisitit denilen göz yaşı kanalı enfeksiyonu gelişebilir; buda gözün alt iç kısmında şişlik ve kızarıklık olabilir, çok ciddi enfeksiyonlara ilerleyebilir. Antibiyotikli damlalar sadece çapaklanmayı geçici olarak önler. Tedavisi ameliyattır.

Göz Yaşı Kanalı Ameliyatı?

Göz yaşı kanalı ameliyatlarına dakriosistorinostomi (DSR) adı verilir; gözyaşı kesesinden buruna doğru yapılan yeni bir kanalla tıkanıklık bölgesi bypass edilmiş olur. Genellikle genel anestezi altında ayaktan uygulanır, aynı gün taburcuğu yapılır Bu işlem ciltten (eksternal) ya da burundan girilerek (endoskopik) yapılmaktadır. Bazı durumlardan silikon tüp takılması gerekebilmektedir, bu da kanalikül adı verilen göz yaşının iletimi sağlayan ince kanallarda darlık yada tıkanıklık olduğu durumlarda uygulanır.

About

Sağ göz yaşı kanalı tıkanıklığı nedeniyle tekrarlayan enfeksiyon, kese bölgesinde ciddi şişlik ve abse izlenen bir hastamız. Bu şekilde ağır enfeksiyon olmaması için erken dönemde tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

About

Sol cilt yoluyla DSR ameliyatı uygulanan hastanın ameliyat sonrası beşinci günde fotoğrafı. Hastalarımız yara yerinde iz kalabilir korkusu yaşamaktadır fakat yara yerinde herhangi iz genellikle kalmamaktadır. Tabi kişinin cilt yapısı ile çok ilişkilidir.

About
About

Daha ayrıntılı bilgilendirme için Op. Dr. İlke Bahçeci Şimşek ile bağlantı kurabilirsiniz.

Adres ve İletişim

Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi Balmumcu, Şakir Kesebir Caddesi Gazi Umur Paşa Sokak No:28 34349, Beşiktaş/İSTANBUL

ilke.simsek@dogalzeka.com.tr

0533 611 4487

444 7000

Beni Takip Et