Loading...
Loading...
Loading...
WhatsApp

Klinik İşlemler

GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ (PTOSİS)

Üst göz kapağının olması gerekenden daha düşük olmasıdır. Üst ve alt göz kapağı arasındaki aralık, kişiler arasında değişiklik göstermekle beraber, ortalama 10-11 mm kadardır ve üst göz kapağı gözümüzün renkli kısmını 2 mm kadar örtmektedir. Bundan daha fazla örttüğünde veya iki göz arasında fark dikkat çekici olduğunda, göz kapağı düşüklüğünden bahsedilebilir. Bu durum tek veya iki taraflı olabilir. Hafif dereceli düşüklükler (ptosis) sadece estetik kusur oluştururken, daha ciddi olanlar görmeyi de etkiler.

Kapak Düşüklüğüne Ne Sebep Olur?

Doğuştan olabileceği gibi sonradan yaralanma, kas ve sinir hastalıkları, ve daha fazla olarak yaşa bağlı kapağı kaldıran kasın gevşemesiyle ptosis görülür. Yine çeşitli göz ameliyatları, kontakt lens kullanımı da bu kasın gevşemesine dolasıyla ptosise yol açabilir.

Kapak Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Kapak düşüklüğünün tedavisi cerrahidir. Cerrahisinde levator kası kuvvetlendirilerek göz kapağının kaldırılması amaçlanır. Ptosis ameliyatları kapak düşüklüğünün tipine ve ağırlığına göre yapılır. Farklı teknikler vardır; cilt kıvrımından kapağı kaldıran lavator kasına kısaltma yapılabilir. Yada üst göz kapağının altından cilt kesisi olmadan müller kasına kısaltma yapılabilir. Doğuştan ptosislerde üst göz kapağını kaldıran kevator kasının fonksiyonu az olabilir. Bu durumda göz kapağı kaş bölgesindeki kasa silikon şerit yardımıyla asılmaktadır (frontale askı yöntemi). Sonuç olarak hekiminiz cerrahide uygulanacak yöntemi göz kapağının muayene bulgularına göre belirler. Erişkinlerde yapılan ptosis ameliyatları genelde lokal-sedasyon anestezi altında uygulanan ameliyatlardır. Aynı gün hastanın taburculuğu yapılır, ameliyat günü yapılan buz uygulamaları şişlik morluk gelişimini engellemektedir.

Alttaki fotoğrafta sağ göz kapağında ptosis nedeniyle izsiz kapak düşüklüğü ameliyatını yaptığımız hastamızın 2 ay sonraki fotoğrafı mevcut.

About

Alttaki fotoğrafta iki gözden hem kapak düşüklüğü hem de üst kapak estetiği (blefaroplasti) ameliyatını yaptığımız hastamızın 6. Ay fotoğrafı.

About

Alttaki fotoğrafta sol gözünde aşağı kayma ve kapak düşüklüğü nedeniyle iki aşamalı ameliyat ettiğimiz hastamız mevcut.

About

Aşağıdaki fotoğrafta sol gözünden farklı merkezlerde 3 defa ptosis operasyonu olmasına rağmen düzelme olmamış bir hastamızın fotoğrafları mevcut. Sol frontale askı operasyonuyla sağ gözle simetri sağlanabilmiş, ameliyat sonrası 2. hafta görüntüsü mevcut.

About

Alltaki fotoğrafta sağ gözden başka merkezde 2 defa kapak düşüklüğü ile ilgili ameliyat olmuş hastamıza levator kasına kısaltma cerrahisi sonrası 2. Ay fotoğrafı.

About

Daha ayrıntılı bilgilendirme için Op. Dr. İlke Bahçeci Şimşek ile bağlantı kurabilirsiniz.

Adres ve İletişim

Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi Balmumcu, Şakir Kesebir Caddesi Gazi Umur Paşa Sokak No:28 34349, Beşiktaş/İSTANBUL

ilke.simsek@dogalzeka.com.tr

0533 611 4487

444 7000

Beni Takip Et